Iako je zbog epidemioloških mjera bilo nemoguće organizovati “pravi” sastanak, i virtuelni je bio vrlo uspješan i okupio veliki broj zainteresovanih strana.
Pregled početnog sastanka
Na sastanku koji je održen u ponedjeljak, 30. novembra 2020. učestvovalo je devet partnerskih organizacija i veći broj predstavnika zaineresovanih strana sa Balkana i drugih dijelova svijeta. Razgovarano je o ciljevima, rokovima i ostalim detaljima vezanim uz projekat BalkanDetox LIFE. Planirano je da se u svakoj od balkanskih država uključenih u projekat formira radna grupa čiji zadatak će biti osiguravanje saradnje sa državnim insttucijama i njihove podrške u borbi protiv trovanja divljih životinja, problema sa kojim se nevladine organizacije ne mogu same nositi. Za učešće na sastanku se prijavilo više od 110 ljudi, a najveći broj učesnika odjednom je bio 80, jer su neki učesnici bili prisutni na nekim sesijama, ali ne i na drugima. Općenito, sastanak je bio uspješan, i rezultirao izmjenama iskustava i jačanjem saradnje između parnerskih irganizacija čiji zajednički cilj je borba protiv trovanja divljih životinja – vodećeg razloga smrtnosti lešinara u regionu.
Projektne aktivnosti planirane za 2021
Za 2021. godinu planirani su sastanci sa relevantnim institucijama u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Grčkoj, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji kako bi se započeo razvoj nacionalnih standardnih operativnih protokola za istrage u slučajevima trovanja. Bit će održani i drugi sastanci u vezi s razvojem i usvajanjem nacionalnih planova za borbu protiv trovanja i istraživanja obima zloupotrebe i porijekla otrovnih supstanci koje se koriste za trovanje divljih životinja. Svaka od partnerskih organizacija će organizovati edukativne radionice u lokalnim zajednicama u kojima je izražen problem trovanja divljih životinja, kako bi se otkrili uzroci i promovisalo korištenje preventivnih mjera koje su sigurne za životinje i okoliš. Predviđeno je da se u proljeće 2021 u Španiji organizuje prva Akademija za istraživanje zločina protiv divljih životinja na kojoj će učestvovati predstavnici nevladinih organizacija i državnih institiucija sa Balkana. Cilj treninga je ojačati institucionalne kapacitete i efikasnost tužiteljstva na osnovu dobrih praksi iz Španije, gdje se slučajevi trovanja redovno procesuiraju na sudovima. Međutim, projekte aktivnosti će se određivati prema epidemiološkim mjerama borbe protiv pandemije COVID-19.
Više podataka i novosti o projektu može se naći na Facebook stranici projekta
BalkanDetox LIFE
Projekat BalkanDetox LIFE će trajati 5 godina i ima ukupan budžet od 1.8 miliona eura. Projekat finansira LIFE program Evropske unije, a sufinansiraju VCF, fondacija MAVA, EuroNatur, a pojedine aktivnosti finansiraju Whitley Fund for Nature i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Projektne aktivnosti bit će implementirane na području Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Grčke, Sjeverne Makedonije i Srbije. Projektni partneri su VCF, kao koordinator projekta, zatim Albanian Ornithological Society, udruga BIOM, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije – DZPPS, Fund for Wild Flora and Fauna, Hellenic Ornithological Society, Macedonian Ecological Society, Ornitološko društvo “Naše ptice” i Protection and Preservation of Natural Environment in Albania. Projekat je baziran na iskustvima i praksama iz Španije i računa na podršku Junta de Andalucía i Ministarstva za ekološku tranziciju i demografski izazov (MITECO).